ВО "Свобода"

ENG

10 листопада 2017
Близько шести годин для житомирців співав кобзар і лірник Тарас Компаніченко
Близько шести годин для житомирців співав кобзар і лірник Тарас Компаніченко

У п'ятницю, 10 листопада 2017 року, за ініціативи житомирських пластунів і за сприяння голови обласного осередку ВО "Свобода", депутата облради Сидора Кізіна в Житомирі відбувся концерт кобзаря, лірника, лідера гурту "Хорея Козацька", заслуженого артиста України Тараса Компаніченка.

Захід був приурочений до Дня української писемності та мови.

Пластун, свободівець Леонід Мацієвський пояснив, чому саме Тараса Компаніченка було запрошено співати для житомирців: "Мало хто з сучасної молоді любить слухати українських кобзарів, адже це здається їм занадто старовинною музикою, музикою минулих століть. Проте я в цих піснях відчуваю натхнення не лише для себе, але й для всієї української нації. У його творчості прослідковується те, що болить багатьом українцям. Тарас Компаніченко співає пісні, які співали герої минулих століть, пісні християнського спрямування. То є близько для багатьох пластунів, ми ці пісні й самі співаємо.

Тому ми подумали, що було б добре, якби житомиряни познайомились з його творчістю, а в майбутньому ‒ й з усім гуртом "Хорея Козацька".

Леонід Мацієвський
Леонід Мацієвський

Про цінність творчості кобзаря і лірника Тараса Компаніченка зазначає й очільник обласного осередку ВО "Свобода" Сидір Кізін:

"Він є одним з сучасних просвітителів, тому що забуту народну культуру, яка корінням сягає Середньовіччя, Тарас Компаніченко несе в сучасність.

Адже наші духовні скарби ‒ основа побудови міцної держави. Кобзар вражає нас своєю універсальністю і унікальним репертуаром. Він неперевершено виконує твори середньовіччя, бароко, класицизму, романтизму, часів української революції, знані та маловідомі народні пісні, авторські стилізації, реконструює традиційний кобзарсько-лірницький репертуар. А давні музичні пам'ятки віднаходить в архівах, бібліотеках, приватних колекціях Європи.

Такі заходи проходять у нас не часто, тож прийшов час це змінювати. Ми маємо знати свою історію, а через пісню вона сприймається більш емоційно, дістає до глибин душі".

Сидір Кізін і Тарас Компаніченко
Сидір Кізін і Тарас Компаніченко

Вечір музики, яка лунала з стародавніх інструментів, доповнювався коментарями автора, мистецтвознавця за професією. Тарас Компаніченко не оминув можливості розповісти публіці про цінність пісні, демонстуючи аудиторії копії найдавніших текстів з нотами.

Під час концерту
Під час концерту

"Вдячний за запрошення у ваше місто на захід, присвячений Дню української мови та писемності. Тому й сьогодні, крім інструментів із собою маю багато книг, адже можна просто грати й співати, але краще посилатись на артефакти, яких є вдосталь.

Неодноразово я наголошував, що українській музиці вже давно потрібно завойовувати собі місце за європейським культурним столом. Ми є правонаступниками предків на цій землі, які несли в своєму народі саме високу ноту, високий духовний порив. І цей промінь не повинен згаснути.

Музика діє на людину на чуттєвому рівні, вона є носієм ідей, що проникають у людину з вищих сфер. Пісні є своєрідними емоційними згустками, вони дозволяють подорожувати в часі й дійти до правильного розуміння певної історичної доби", ‒ розповів Тарас Компаніченко.

Під час концерту
Під час концерту

Саме тому перед виконанням кожної пісні бандурист коротко розповідав про авторство, історичні перипетії того часу та особливості самого тексту.

Творча зустріч з лідером "Хореї Козацької" тривала близько шести годин.

Під час концерту
Під час концерту

Прес-служба Житомирської обласної організації ВО "Свобода"