ВО "Свобода"

ENG

23 жовтня 2017
З ініціативи ВО "Свобода" Житомирська обласна рада розгляне проект рішення про подолання наслідків окупації у мовній царині на території області
З ініціативи ВО "Свобода" Житомирська обласна рада розгляне проект рішення про подолання наслідків окупації у мовній царині на території області

23 жовтня 2017 року комісія з питань регламенту, депутатської діяльності, місцевого самоврядування, законності, правопорядку та антикорупційної діяльності, яку очолює голова фракції ВО "Свобода" Сидір Кізін, підтримала проект рішення "Про подолання наслідків окупації в мовній царині Житомирської області".

У проекті рішення йдеться про те, що в Житомирській області мовою роботи, діловодства і документації органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій комунальної форми власності є державна мова ‒ українська. "Рекламні оголошення, вивіски, плакати, афіші, повідомлення та інші форми аудіо - і візуальної рекламної продукції, цінники повинні виконуватись українською мовою. У випадку, якщо вивіска суб'єкта господарської діяльності є відображенням зареєстрованого знака іноземною мовою, встановлення такої вивіски можливе лише з обов'язковим зазначенням її перекладу чи транслітерації українською мовою рівновеликим шрифтом.

У всіх сферах обслуговування громадян вживається державна мова ‒ українська. Надавач послуг зобов'язаний звертатися та спілкуватися з отримувачем послуг (клієнтом) державною мовою. Перехід на інші мови можливий за бажанням клієнта у випадку, якщо надавач послуг ними володіє. У всіх закладах сфери громадського харчування, торгівлі обов'язкова наявність меню, виконаного державною мовою. При обслуговуванні відвідувачів, персонал зобов'язується пропонувати меню українською мовою і лише на вимогу відвідувача може надати меню будь якою іншою мовою за наявності", ‒ зазначено у проекті рішення.

Голова комісії й фракції ВО "Свобода" Сидір Кізін наголошує на тому, що українська мова не повинна дискримінуватись.

"Колись, переїхавши в Київ, я був вражений ситуаціями, коли українська мова дискримінується. Наприклад, коли приходиш у різні заклади громадського обслуговування, тебе вітають російською. Меню ‒ англійською і російською мовами. Для порівняння: якось мав розмову з товаришем, який живе в франкомовній провінції Канади Квебек. Там теж колись була схожа ситуація: коли двоє франкомовних ідуть вулицею, вони спілкуються французькою, проте в магазині чи ресторані переходили на англійську. Навіть на вулиці до перехожих зверталися уже англійською, бо "так заведено". Потім там було прийнято спеціальний нормативний акт, яким зобов'язано всі заклади обслуговування зустрічати відвідувачів французькою мовою, і за деякий час французька стала повноправною мовою спілкування. Так має бути й у нас. Законодавчо є Стаття 10 Конституції України, лишилось це все запровадити в сферах обслуговування, громадського харчування тощо", ‒ зазначив Сидір Кізін.

Зазначений проект рішення, за який проголосували члени комісії, буде розглядатись на сесії обласної ради.

Окрім цього, Сидір Кізін звертається до житомирців і жителів області: "Колись наприкінці 80-х років я зробив важливий для себе крок. Я навчався у Житомирі в українській школі, але між собою з учнями ми спілкувались російською, бо "так було прийнято". Відтак, начитавшись історії України, ми з однокласниками усвідомили, що ми українці, і вирішили перейти на українську мову. Пам'ятаю, як це було незвично. Однак, на наступний день ми зустрілись в класі, привітались українською, і вже за деякий час на українську перейшла більшість учнів нашого класу. З тих пір пройшло вже більше 27 років, ми зустрічаємося з однокласниками і спілкуємося українською, як і наші діти. Цей психологічний крок був трохи незручний, але його треба було зробити. Тож я звертаюсь до житомирян, передусім молодих: зараз хороший час для такого вчинку, особливо на фоні війни на сході, ‒ зроби цей крок, зроби над собою зусилля, перейди на українську!".

Прес-служба Житомирської обласної організації ВО "Свобода"