ВО "Свобода"

ENG

23 вересня 2017
На Радомишльщині відбулось відкриття "Повстанського хутору"
На Радомишльщині відбулось відкриття "Повстанського хутору"

23 вересня 2017 року в Радомишльському районі поблизу села Ставки відкрили громадський культурний простір "Повстанський хутір". Свободівці власноруч відновили на хуторі хатину упівця Дмитра Овсієнка та вже другий рік влаштовують тут фестиваль повстанської пісні.

"Це хата підпільників ‒ матері та сина, які співпрацювали з Українською повстанською армією. І практично це була підпільницька явочна квартира. До речі, тут поблизу, навпроти хати, є ще дуб, під яким знайдено НКВД ‒ КГБ уже пізніше ‒ листівки, патрони й інші речі Дмитра Овсієнка, які зв'язані були з УПА і ОУН. В архіві збереглися фотографії Дмитра перед тим, як його вивезли в тюрму, а потім в концтабір", ‒ розповів історик-краєзнавець Геннадій Цвік.

Краєзнавець Геннадій Цвік (перший праворуч)
Краєзнавець Геннадій Цвік (перший праворуч)

Поділився спогадами про упівця Дмитра Овсієнка й очільник Радомишльського районного осередку ВО "Свобода" Петро Сергієнко:

"Я сам родом із сусіднього села, із Ставків, поряд з яким знаходиться це місце. І ще будучи школярем, бачив Дмитра Овсієнка, який тоді уже був покалічений імперією, називали його тоді глузливо ʺМітька Дурнийʺ. І нам ніхто з вчителів не пояснив, що це людина-борець, яка своїм життям жертвувала, щоб відновити правду".

Петро Сергієнко
Петро Сергієнко

Приїхав на відкриття "Повстанського хутору" й колишній зв'язковий УПА, свободівець Петро Прийдун, котрий розповів присутнім про повстанську боротьбу на Радомишльщині:

"Ми, діти війни, зарання ставали дорослими. У ті часи нам уже поручали дещо таке зробить, виконать, що, можливо, й деколи не під силу було дорослим. Правда, я не попадався, так би мовити, ʺз полічнимʺ. Але вже з 19 років я заробив собі довічне заслання в Сибір".

Колишній зв'язковий УПА Петро Прийдун
Колишній зв'язковий УПА Петро Прийдун

Реставрація будинку тривала три роки, допомагали всі небайдужі. Ініціатори, члени Радомишльської партійної організації, кажуть, що історична споруда руйнувалася на очах, тому за справу слід було братися негайно.

"Працювали у вихідні дні зранку до ночі. Спершу приходили розбирати, розчищати все. Працювали й жінки, й чоловіки. Коли хлопці будували, то ми їм куліші готували.

І ось настав день, коли відбулося відкриття хутору. Дуже хвилювалися, бо потрібно було скласти програму заходу, а потім її втілити в життя. Дякувати Богу і всім, хто відгукнувся на прохання-пропозицію, захід відбувся. І судячи з відгуків присутніх, таки на високому рівні", ‒ зазначила волонтерка, свободівка Наталія Черняєва.

Наталія Черняєва
Наталія Черняєва

Нині вже другий рік поспіль поряд з відновленою будівлею збираються націоналісти на фестиваль повстанської пісні. Цьогоріч співали колективи та солісти з Радомишля, Коростишева, Житомира. На фестиваль з'їхалися не лише жителі сусідніх сіл, а й з усієї області.

"Ми знаходимось на дійсно правильному історичному місці, яких в Україні дуже багато. Адже Українська повстанська армія була створена саме на Житомирщині, в Олевську. Благородну справу зробила Радомишльська "Свобода" ‒ відновила це історичне місце.

У нас справді важка історія, у нас багато трагічних моментів. Нам потрібно пам'ятати цю історію, адже якщо не будемо її знати, не будемо мати майбутнього. Але не варто плакати, бо за Україну не головне помирати, за Україну і за українську націю потрібно боротись, знищуючи усіх ворогів. Лише тоді ми будемо господарями на своїй, Богом даній землі. І тоді наші криваві бойові знамена будуть майоріти на всіх українських землях. І тоді, зовсім скоро, ми повернемо назад і Крим, і Донбас, і Кубань, й ця ординська імперія, яка ще сьогодні поки що існує, розпадеться на сотні маленьких незалежних держав, і наші червоно-чорні прапори пройдуть переможним маршем по цій ординській столиці Москві.

Якщо ми пам'ятатимемо історію УПА, Холодного Яру, лицарів Ярослава, наших козаків і, коли ми боротимемось, а не помиратимемо за нашу націю, тоді ми побудуємо незалежну соборну державу, де буде врахована соціальна й національна справедливість, де українцям житиметься якнайкраще. Слава Україні!", ‒ наголосив голова Коростишівської районної організації ВО "Свобода", голова райради Сергій Бондарчук.

Сергій Бондарчук
Сергій Бондарчук

Особливістю цьогорічного свята стала реконструкція історичного бою між підпільцями та енкаведистами. Історичні реконструктори, котрі інсценізували бій, вважають, що саме так повстанці Радомишльщини боролися з НКВСівцями.

Реконструкція бою
Реконструкція бою

Реконструкція бою
Реконструкція бою

Наприкінці заходу гостей частували повстанським кулешем та лісовим чаєм.

"Польова" кухня на заході
"Польова" кухня на заході

Організатори свята кажуть, що планують зробити фестиваль щорічним та всеукраїнським.

Під час відкриття Повстанського хутору
Під час відкриття Повстанського хутору

Прес-служба Житомирської обласної організації ВО "Свобода"